Depeche Mode Cz
Fanklub Depeche Mode pro Českou a Slovenskou republiku

Soukromá zóna


Hlavní navigace
Chladný stockholmský zážitek

Ilustrativní: Chladný stockholmský zážitek

Je skoro 24 hodin od prvního, plnohodnotného, koncertu v rámci Spirit Tour a chtěl bych se s vámi podělit o několik dojmů.

Nechci psát recenzi, song po songu, těch bude napsáno spousty. Chci se s vámi podělit o své dojmy. Rád bych se ještě krátce představil. DM poslouchám zhruba od vydání Black Celebration, můj první koncert byl v Praze 1988 a od té doby jsem nevynechal ani jedno turné, včetně World Violation. Řádově jsem navštívil necelých 60 koncertů za celou tu dobu.

Vyrazil jsem do Stockholmu, protože mám rád překvapení a chci být u toho, když máme, my fanoušci, možnost vidět show poprvé nebo nějak vyjímečnou. Nebudu ale zdržovat představováním, nebudu popisovat jak to vypadalo dopoledne, před halou, jaký tam mají trička, atd., jdu rovnou k věci. Není to klasická recenze, je to jen můj vlastní pocit, dovolím si říct, ultra fanouška. Nechci být za neustále nespokojeného fanouška se setlistem, co brblá. Budu hodnotit setlist z pohledu toho, DM si to tak sestavili, chtějí to tak mít, tak jak to tedy na mě, působí.

Než začal koncert, hraje bezvadnej mix, který asi nachystal Martin, alespoň tomu tak dříve bylo. Těsně před nástupem DM v rámci setu se ozvaly tóny nějakého pozitivně laděného songu, jako by Beatles, nevím, nehledal jsem na netu, každopádně divně zvláštní, ale dobré.

Intro a Going Backwards na mě působilo skvěle. Perfektní projekce, překvapení, kdy David přichází ve třetině plátna, kde je vlastně udělaný takový balkon. Připomnělo mi to trochu dobu Devotional, kdy je před obrazovkou vidět jen silueta Davida. Na obrazovce je mix rozlitých barev, celý začátek působí vesele, příjemný. Hltám každým douškem a těším se na další skladbu.

So Much Love, pomalý song. Spouští se projekce, vzpomínkami se vracím do Violation tour. Perfektní video Antona, vlastně videoklip ke skladbě. Černobílá, corbijnovská atmosféra. Tahle projekce zachraňuje určitou nudnost písničky. Sám si pokládám otázku, hele jako nastupujou dobře, projekce v podstatě skvélé, jak to tedy bude gradovat dál? To bude určitě pecka, si říkám.

Pecka se pro mě nekonala, koncert mě v podstatě zklamal, ale od začátku tedy. Fanoušci ve Švédsku byli studení a nereagovali, nevytvářeli atmosféru. Byla to jejich chyba? Pokud budu vycházet z toho, co DM stále na tiskových konferencích vypráví, jak musí hrát pro většinu haly, že ultras v podstatě chodí pár, takže musí hrát pořádný pecky, pak mi do toho vůbec setlist nezapadal. Švédové byli chladní, protože ty písničky prostě neznají. Působilo to tak, že poslední album co většina znala bylo Songs Of Faith And Devotion, možná Ultra, ale je to opravdu špatně? Ostatní jsou pro ně vlastně nové skladby.

Corrupt? Ano, pro ultras dobrý, pro většinu haly skladba, kterou neznají. Nenakopává. Barrel Of A Gun, dobrý, nenakopává a takhle můžu pokračovat dál. Wrong, dobrý aranže na začátek, ale i tak ji moc lidí z publika neznalo, nebo je to jen nechytlo. Mě se líbí moc, ale taky nenakopla. In Your Room, živá, devotinal verze. Konečně! Paráda, kluci!

World In My Eyes, super, nakopává, song je s každým turné lepší a lepší a dostává se k těm “must” živých skladeb, publikum začíná konečně ožívat. Následná Cover Me zase na roztancovaném publiku ubírá. Proč? Nový song, sice pro mě pěkná věc, opět perfektní, corbijnovský klip, ale lidi to neznají. Ne, není to chyba publika, že ji neznají, ale Ti ultras, ty to už dnes nezachrání, není jich plná hala.

Home živě, v plné parádě i s Fletchem a bicími pro většinu haly fungovala, osobně jsem si ale užil akustickou Question Of Lust. Tím vlastně skončila první polovina koncertu.

U Everything Counts jsem si zavzpomínal na dobu “101”, jsem rád, že je zpět v setlistu a chvilkami jsem měl tu “husinu” na zádech, pro mě vzpomínkově nejlepší věc, to měla být skladba na závěr. Respektive, pro mě tímto koncert už skončil, pak jsem se už v podstatě jen nudil.

V poslední době jsem měl rád živou Enjoy The Silence, na tomto turné mi ji degraduje projekce. Ani ne protože jsou tam zvířata, ale spíš proto, že připomíná projekci Precious z minulého turné.

Never Let Me Down Again, neurazí, nenadchne, ale pokud by nebyla, stále by mi scházela. Vše běží podle standardního scénáře, ale Davide, co ta bambitka? Dave během “stěračů” bere do ruky plynovej samopal a vystřeluje cosi mezi fanoušky na levou i pravou stranu. Jsem v šoku, “stěrače” se na chvilku zastavují, lidé čekají co vystřelí, mávají na Davida, aby vystřelil na ně, navíc v kontextu se znakem “peace”, který je nalepený na bicích mi to vůbec nekoresponduje. Celý tento akt já osobně hodnotím jako největší trapnost koncertu, akt hodný Justina Biebera, ale ne Davida Gahana. Navíc tím “stěrače”vlastně z velké části ukončil.

Přídavky začalo Somebody. Nejsem už “alanomil”, který není schopný přenést přes srdce, že Alan není v kapele. Ale ve vzpomínkách mi prostě tahle skladba patří dvojici Martin a Alan. To je ovšem můj osobní problém. Výběr songu byl dobrej a když lidé rozsvítili baterky na svých telefonech, které alternují svíčky a prskavky, měla atmosféru. Heroes, za mě super, jsem rád za každý nový song, co jsem živě neviděl. WIMS, pecka, kterou si vždy živě užívám, tak tentokrát ne. Asi tím, že jsem sledoval příběh, který se na projekci odehrává a ne kapelu. Tentokrát jsem si neužil. I Feel You, osobně říkám vždy s nadsázkou, song, který jako jediný v hale chce slyšet David. Tahle skladba je prostě v živé verzi slabá. Personal Jesus neurazí, ale jako závěrečný song nenadchne.

Abych shrnul moje myšlenky a pocity. Projekce jsou perfektní, některé ale degradují prožitek ze skladby. Koncert vůbec negraduje, lepší je první polovina show než ta druhá. Světla během show hodnotím pozitivně, pěkný. Byl jsem nadšený z balkonu v “projekční obrazovce”, ale je v podstatě nevyužit, stejně jako catewalk. Martin přijde jednou, zamává a odejde a David asi třikrát. Vybrané songy málo kdy nakopnou a když jo, tak další skladba zase publikum utlumí. Obrovský nevyužitý stage potenciál. Setlist nudí, možná kdyby byl jinak poskládán, ze stávajích skladeb, fungoval by lépe. Za mě, subjektivně, jedno z nejslabších tour DM? Proč? Necítím ten pocit, “hele, kam vyrazíme dál?”... :(

A proč máte vyrazit do Prahy nebo do Bratislavy? Tak to je jasný, uvidíte kluky zase v plné formě, potkáte kamarády, zavzpomínáte na staré časy, každý z nás si koncert po svém užije, budou tu zase ti depešáci z Basildonu wink

Autor: Robert Broj

7. květen 2017 o 9:02 • Rob LX • Články

Diskuze

Uživatel: fanda

fanda      1   7. květen 2017 o 14:46

Díky za zprostředkování zážitku a hodnocení, které se mi jeví i jako objektivní. Ta vystřelovací věc je sice více než trapná, ale je to na druhou stranu, jeden z mála momentů, kdy dělá Dave něco vybočujícího.


Uživatel: Pavel.Z

Pavel.Z      2   8. květen 2017 o 7:46

Rodinky s dětma co přišly na ETS a zamávat si mě na koncertu nezajímají, setlist je pro skalní a je skvělý, díky DM.

Btw. co chcete? Na minulé tour velká kritika, že hrají pořád to samé ... DM to změní a zase špatně ... rozežranost, nic jiného.

Ta recenze celkově je na ... So Much pomalá skladba atd. ... autor byl asi zhulený ...


Uživatel: Jan Tovaryš

Jan Tovaryš      3   8. květen 2017 o 9:01

Ta recenze je od někoho kdo tam byl,a navíc to rozhodně nebyl jeho první koncert takže si určitě nemyslím že autor byl zhulený. Mám pocit že s toho budu mít dojem když jsem viděl set list ale třeba tomu pomůže lepší atmosféra,švédové tomu moc nedali..


Uživatel: 1988

1988      4   8. květen 2017 o 9:22

No mě zase po dlouhé době přišla recenze ok protože byla i dost záporná.
Už žádné hlazení po tvářích, něžné fňukání, jak to je úžasné a už vůbec ne věty tipu, buďme rádi aspoň za něco. To mě úplně drtí.
Dm hrajou, jsou tu pro fanoušky a tohle je jejich práce a berou za to dukátky, tak žádné diky!! Rozhodli se pro tour, tak ať  zesebe vymačkají absolutně vše grin
K setlistu už asi nic, protože je fakt lepší než při minulém tour a pár změn tam je, i když staronových, já bych raději bral změny nehraných.

Recenze mě zaujala….po dlouhé době.


Uživatel: Gabriel

Gabriel      5   8. květen 2017 o 9:49

Kto to nahodou nevie, Robbie, autor “recenzie” je clovek, ktory sa na tlacovke v Milane DM pytal aj za vas na skladby ako Blasphemous Rumors v setliste. Vtedy dostal prvu odpoved v podobe vysvetlenia, ako setlist zostavuju a v Stockholme zasa druhu, ze v zostavovani setlistu nemienia robit vynimky. Tak sa Robbiemu nemozno cudovat aj ked ako sam pise, vyber skladieb nehodnoti. Hodnoti pocity a naladu, aku v nom show vyvolala.

DM idú svojím štýlom - psy brešú a karavána ide ďalej.


Uživatel: 1988

1988      6   8. květen 2017 o 15:08

Já jít na koncert ( navíc za humny) napsat recenzi z mého podledu a někdo mě napsat, že jsem zhulenej, tak mu…......dám ohníček s válečkem grin
Jak jsem psal, report dobrej, protože je normální!!


Uživatel: Coch

Coch      7   8. květen 2017 o 15:17

Koukám podle fotek a videí, že jsme stáli vedle sebe smile osobně bych ze setlistu ihned vyhodil Heroes, nemůžou ji mít třetí od konce, kdy vystoupení má gradovat. Těším se na turné, až neuslyším Personal Jesus a I Feel You, vyhodil bych jednu ze svých nejoblíbenějších písniček od DM celkově Barrel of a Gun, než ji publikum začne masově nesnášet, protože živě funguje stejně blbě jako Angel, ale upřímně, co s tím setlistem jako takovým udělat? Při nových písničkách se lidi courali halou jako kdyby byli v hospodě a měli hudbu jen jako kulisu. Diváků bylo na stadionu každopádně víc než fanoušků. A jak jsem zmiňoval už v jiné diskusi, Everything Counts upravili bezvadně, World in my Eyes taky dobrá, In Your Room v původní úžasné verzi, takže ta stojí za to, přestože zpěv už není, co byl… jistě, zase je blok dvou pomalých písniček od Goreho uprostřed, po nich je pomalejší od Gahana, zase se přídavky začínají pomalou od Goreho, kostru to má už roky stejnou, ale i tak tam změny jsou, Walking in my Shoes není třetí čtvrtá na začátku, Never Let Me Down Again není na konci… DM se mění postupně po troškách, opatrně, jsou konzervativní, asi i musí, protože jinak by takhle mamutí turné nevyprodali. To mě spíš víc irituje, že v halové části na začátku příštího roku budeme hledět na to samé od A do Z.


Uživatel: felis sapiens

felis sapiens      8   8. květen 2017 o 17:34

Uf, to mi nerob človeče,takéto dezilúzie. Moje nádeje sa stran úpravy setlistu sa upierajú práve na halovú čast´turné.


Uživatel: 1988

1988      9   8. květen 2017 o 17:38

Určitě bude setlist jiný, ani DM si nedovolí zahrát to samé. Jako vždy tři, snad čtyři písně, jen co vyhodí? Jednu až dvě Gorovky, Stripped a Wrong.


Uživatel: felis sapiens

felis sapiens      10   8. květen 2017 o 19:21

Nuž tie dve ešte môžem. Ale sú tu iné ,prevarenejšie, ako napr. už vickrát spomínané ETS a PJ. NLMDA holt musí ostat´ kvôli tradičnej mávačke. Škoda že nenechali z minulého turné Soothe my soul. A čo ma veľmi mrzí je prevedenie Walkingu…tak inštrumentálne ochudobnená skladba - dobrú polovicu stopáže je okrem spevu počut´už len bicie a basa. Husľový orchester aj ked´je, tak je ho sotva počuť, nehovoriac o ostatných stopách ktoré tam nie sú vôbec.


Uživatel: davuangel

davuangel      11   9. květen 2017 o 11:03

Jsem z toho co zatim hosi predvedli taky pekne rozladeny at je to ten nefunkcni set list nebo projekce, ktere se tam vubec nehodi a jeste ten Martin s tim Gordenem co tam predvadeji je hnus. Somebody asi ten patlal nikdy neslysel protoze tam zase hraje neco jineho a hrat na klavir A Qestion of Lust je svatokradez! Kdyby radsi zahrali Fail (ne acoustic). Vrcholem je zase malej tlustoch co tam do tech bicich reze jak magor.


Uživatel: Logic1

Logic1      12   10. květen 2017 o 8:36

davuangel, úplne so všetkým s tebou súhlasím, to je moc!!!To už není DM!!!!


Uživatel: mp

mp      13   10. květen 2017 o 15:42

To jsou zase kecy rádoby znalců a fanoušků...........hnus


Uživatel: renegade

renegade      14   10. červen 2017 o 17:51

To mě spíš víc irituje, že v halové části na začátku příštího roku budeme hledět na to samé od A do Z.

Mě spíš irituje, že to někoho irituje. Místo toho, aby měli fans radost z toho, že nějaká zimní tour vůbec bude, tak už dopředu řeší setlist. A to samé od A do Z to nebude. Bude to kratší wink


Komentáře mohou přidávat jenom registrovaní a přihlášeni uživatelé.