Depeche Mode Czechia
Fanklub Depeche Mode pro Českou a Slovenskou republiku

Soukromá zóna


Hlavní navigaceDepeche Mode Czechia

Aktuální srazyCold Cave “Předskakovat Depeche je splněný sen…”

Ilustrativní: Cold Cave “Předskakovat Depeche je splněný sen…”

Německý web Depeche Mode.de přináší rozhovor s předkapelou Cold Cave.

 

"Podporovat Depeche je splněný sen..."
Možná si říkáte, že vystoupit jako předskokan kultovní kapely, která je populární po celém světě, je jedna z nejlepších věcí v životě a že máte tak trochu podíl na úspěchu koncertního večera. Ve skutečnosti to ale předskokani Depeche Mode nemají vždycky jednoduché, i když kapela měla pro své supporty vlastně vždycky dobrou ruku.
Někteří z nich si dokázali fanoušky Depeche Mode oblíbit a dokonce získali příznivce pro své vlastní hudební projekty. Jiní se však těžko vyhýbali tomu, aby je případně bujaré a netrpělivé fanynky na pódiu zasypaly lahvemi.
Letos na jaře, při zahájení aktuálního turné "Memento Mori World Tour" v Severní Americe, patřilo pódium ženám. Na prvních devíti koncertech v USA a Kanadě se americkému publiku představila velšská hudebnice a producentka Kelly Lee Owens jako support Depeche Mode na jejich prvním koncertním turné bez Andyho Fletchera. Poslední večer první části světového turné mohli fanoušci v legendární Madison Square Garden poprvé naživo vidět dceru zpěváka Davea Gahana. Pyšný otec sledoval vystoupení Stelly-Rose tajně ve společnosti svého kolegy z kapely Martina Gora.
Fanatičtí fanoušci to doprovodným kapelám neusnadňují.
Fanoušci v Evropě jsou stále považováni za fanatiky, což znamená, že doprovodné kapely Depeche Mode se musí hodně snažit, chtějí-li se na pódiu dočkat kýženého uznání, tedy přátelského potlesku.
Sérii koncertů zahájí v Amsterdamu vystoupení Cold Cave, dark wave projektu vedeného Wesleym Eisoldem, který již hostoval v Německu. Tentokrát se svými společníky odehraje pouze jeden německý koncert v Lipsku, zbývající vystoupení se uskuteční v Nizozemsku, Belgii, Švédsku a na Slovensku.
Náš redaktor Jánoš Januřík uvidí Wesleyho a spol. naživo v Bratislavě a oslovil ho, aby před odjezdem na turné poskytl našim čtenářům rozhovor.
dm.de: Wesley, právě jste odehráli živé koncerty ve Whitby (TOMORROW'S GHOSTS FESTIVAL) a v Londýně (O2 Academy Islington). Pak přijde společný koncert s Placebo v Los Angeles. Máte z toho radost, že jste opět na turné?
Wesley Eisold: Ano, těší. V Londýně jsme hráli naposledy a oba koncerty v Británii pro nás byly opravdu příjemné. Je to skvělé spojení.
dm.de: Velcí umělci hnutí Dark Wave, které vás také inspirovalo, pocházeli hlavně z Anglie, stačí vzpomenout na kapely jako Joy Division, The Cure, Siouxsie and the Banshees, The Cult nebo The Sisters of Mercy, které založily vlastní hudební žánry. Bylo to znát na reakci britského publika? S jakými ohlasy jste se během těch dvou večerů setkali?

 

Možná si říkáte, že vystoupit jako předskokan kultovní kapely, která je populární po celém světě, je jedna z nejlepších věcí v životě a že máte tak trochu podíl na úspěchu koncertního večera. Ve skutečnosti to ale předskokani Depeche Mode nemají vždycky jednoduché, i když kapela měla pro své supporty vlastně vždycky dobrou ruku.

Někteří z nich si dokázali fanoušky Depeche Mode oblíbit a dokonce získali příznivce pro své vlastní hudební projekty. Jiní se však těžko vyhýbali tomu, aby je případně bujaré a netrpělivé fanynky na pódiu zasypaly lahvemi.

Letos na jaře, při zahájení aktuálního turné "Memento Mori World Tour" v Severní Americe, patřilo pódium ženám. Na prvních devíti koncertech v USA a Kanadě se americkému publiku představila velšská hudebnice a producentka Kelly Lee Owens jako support Depeche Mode na jejich prvním koncertním turné bez Andyho Fletchera. Poslední večer první části světového turné mohli fanoušci v legendární Madison Square Garden poprvé naživo vidět dceru zpěváka Davea Gahana. Pyšný otec sledoval vystoupení Stelly-Rose tajně ve společnosti svého kolegy z kapely Martina Gora.

Fanatičtí fanoušci to doprovodným kapelám neusnadňují.

Fanoušci v Evropě jsou stále považováni za fanatiky, což znamená, že doprovodné kapely Depeche Mode se musí hodně snažit, chtějí-li se na pódiu dočkat kýženého uznání, tedy přátelského potlesku.

Sérii koncertů zahájí v Amsterdamu vystoupení Cold Cave, dark wave projektu vedeného Wesleym Eisoldem, který již hostoval v Německu. Tentokrát se svými společníky odehraje pouze jeden německý koncert v Lipsku, zbývající vystoupení se uskuteční v Nizozemsku, Belgii, Švédsku a na Slovensku.

Náš redaktor Jánoš Januřík uvidí Wesleyho a spol. naživo v Bratislavě a oslovil ho, aby před odjezdem na turné poskytl našim čtenářům rozhovor.

dm.de: Wesley, právě jste odehráli živé koncerty ve Whitby (TOMORROW'S GHOSTS FESTIVAL) a v Londýně (O2 Academy Islington). Pak přijde společný koncert s Placebo v Los Angeles. Máte z toho radost, že jste opět na turné?

Wesley Eisold: Ano, těší. V Londýně jsme hráli naposledy a oba koncerty v Británii pro nás byly opravdu příjemné. Je to skvělé spojení.

dm.de: Velcí umělci hnutí Dark Wave, které vás také inspirovalo, pocházeli hlavně z Anglie, stačí vzpomenout na kapely jako Joy Division, The Cure, Siouxsie and the Banshees, The Cult nebo The Sisters of Mercy, které založily vlastní hudební žánry. Bylo to znát na reakci britského publika? S jakými ohlasy jste se během těch dvou večerů setkali?

 

MY: To je část naší přitažlivosti, ale další částí jsou lyrické a sentimentální aspekty. Někdy máte pocit, že žánr je nepodstatný. Jsem dítě osmdesátých let, to mám rád... což funguje i v LA.

 

 

dm.de: Depeche Mode, jejichž temné písně z 80. let jako "Blasphemous Rumours" nebo celé LP "Black Celebration" našly zalíbení i v prostředí dark wave, se museli léta potýkat s problémem, že ve své zemi nedosáhli zaslouženého uznání. Zdá se, že v Británii jim stále není odpuštěno, že nejsou tou okouzlující synth-popovou chlapeckou kapelou, jakou byli kdysi na začátku své kariéry.

Naproti tomu v Americe, kde rocková hudba - například vystoupení Bruce Springsteena - stále hýbe největšími davy, se Depeche Mode těší kultovnímu statusu prakticky od svého legendárního koncertu v Rose Bowl - "101".

Jak to vidíte vy jako hudebníci? Pocházíte z USA, ale vaše hudba má spíše evropský charakter. Existují velké rozdíly, pokud jde o fanouškovskou základnu na obou stranách Atlantiku?

 

Depeche Mode jsou nejlepší v tom, co dělají.

MY: Pokud má hudba překračovat hranice, většinou se jí to daří. Zjistil jsem, že lidé na našich koncertech jsou si podobní po celém světě. Pro mě je to opravdu velmi mezinárodní. To, že DM vládnou téměř všude na světě, mi dává smysl. Jsou nejlepší v tom, co dělají. Nemůžu si na to stěžovat. Vydávám vlastní hudbu. Žádný management ani vydavatelství mi nepomáhá. Ani moc tisku. Nedržím se pravidel. A takhle to jde dál.

 

dm.de: Pocházíte z Los Angeles. Když se řekne tohle město, spoustě lidí se jako první vybaví nekonečné pobřeží a surfování. Samozřejmě je tu také Jim Morrison, který měl s psychedelickou rockovou kapelou The Doors velký vliv na umělce temné vlny. Jak jste tento hudební styl objevil? Kdo patří mezi vaše velké oblíbence? Jak jste se dostal k hudební scéně v Los Angeles?

 

 

WE: Přišel jsem odnikud. Vyrostl jsem na tom, že jsem se každý rok stěhoval a v LA jsem teprve deset let, což je pětkrát déle, než jsem žil kdekoli jinde. Přesto byli Doors mou první láskou, i když jsem žil na druhém konci země. Když vyrůstáte a snažíte se zaplnit nekonečnou prázdnotu, tak si tu hudbu prostě najdete, nebo si ona najde vás. Nejsem zapojený do losangeleské scény. Tímto směrem nepřemýšlím. Vyrostl jsem na punku a hardcoru a o scénu jsem se přestal zajímat ve svých dvaceti letech. Mám rád svou vlastní scénu. Je to ostrov, který jsem si vybudoval pro sebe a pro každého, kdo se na mě chce přijít podívat.

 

dm.de: Když už jsme zmínili Jima Morrisona, zabýváte se také poezií. Jak se rozhodujete, zda se z veršů, které si v hlavě poskládáte, stane báseň, nebo písňový text?

 

WE: Dobrá otázka. Opravdu to záleží jen na tom, kde se objeví můj zájem. Někdy se použijí pro obojí.

 

 

dm.de: Náš společný kamarád, který také žije v Los Angeles, je spolu se svou ženou aktivním účastníkem a podporovatelem tamní dark culture scény. Jak jste se seznámil s Douglasem McCarthym? Pracovali jste spolu na nějakých projektech?

 

MY: Amy, moje partnerka, zná Douglase z Detroitu. Před deseti lety jsme pak společně absolvovali měsíční turné. Nemyslím si, že bychom spolu dělali hudbu, ale mám ho moc rád a vždycky nám vyšel vstříc.

 

dm.de: Douglas několikrát předskakoval Depeche Mode jak se svými kapelami Nitzer Ebb a Black Line, tak jako sólový umělec a se členy kapely ho pojí i blízké přátelství. Doporučil vás jako možnou předkapelu pro aktuální turné Depeche Mode?

 

MY: To si nemyslím.

 

dm.de: Váš hudební spolupracovník Bryan Black aka Black Asteroid dělal remixy i pro Depeche Mode a s dalším projektem Motor dokonce vydal společný singl s Martinem Gorem "Man Made Machine". Pověz nám prosím něco o vašich společných projektech!

 

MY: Potkal jsem ho v Paříži v roce 2013 na přehlídce Ricka Owense. Hned jsme si padli do oka a nakonec jsem zpíval na několika jeho skladbách. Několikrát jsem dokonce zpívala naživo. Miluju jeho práci.

 

Black Asteroid feat. Cold Cave - "Black Moon" (oficiální video)

dm.de: Jste vy sám fanouškem Depeche Mode? Pokud ano, kdy jste je slyšel poprvé? Máte od nich nějakou oblíbenou skladbu nebo album? Viděli jste je někdy naživo? Kdy a kde?

 

WE: Ano, samozřejmě! Těžko vybrat, ale možná "It's No Good". Amy je viděla, myslím, skoro dvacetkrát, počínaje polovinou 80. let.

 

 

dm.de: S Cold Cave vystoupíte pět večerů před Depeche Mode jako support na velkých venkovních koncertech. Vystoupíte také v Německu v Lipsku na legendárním festivalu Festwiese. Kdy jste byli naposledy na turné v Německu? Jaké máte na tyto koncerty vzpomínky?

 

WE: Už je to pár let, co jsem byl na turné. Ve Stuttgartu jsem chodil do školy a vždycky jsem tam byl rád. Je to jedna z nejlepších zemí. Do Lipska se rozhodně těším. Naposledy jsme tam byli v roce 2019 a předloni s Jesus and Mary Chain.

dm.de: Chystám se na váš support v Bratislavě. Bude tam i moje třináctiletá dcera, která je také velkou fanynkou synth popu a má moc ráda tátovy oblíbené kapely. Máte také osmiletého syna. Projevil už zájem o hudbu? Co si myslí o vaší tvorbě?

 

MY: Zatím jí žije a dýchá. Často se k nám naživo přidává, aby si s námi zazpíval. Oba máme to štěstí, že naše děti baví naše oblíbená hudba! Můj syn je skvělá ohnisková skupina pro to, jestli je písnička dobrá, nebo ne.

 

dm.de: Vaše partnerka Amy Lee hraje vedle vás na syntezátor. Kteří hudebníci vás budou ještě doprovázet na společných koncertech s Depeche Mode?

 

WE: Amy Lee, Ryan McMahon a Anthony Anzaldo.

 

dm.de: Kterou skladbu nebo album Cold Cave byste doporučil těm, kteří vaši tvorbu ještě neznají? Mimochodem, pracujete v současné době na něčem novém?

 

WE: Stále pracujeme! Těžko vybrat. Moje hudba se opravdu řídí mou momentální náladou, takže záleží na tom, jaká je. Možná "Glory".

 

 

dm.de: Děkuji vám za váš čas a pevně doufám, že díky společným koncertům s Depeche Mode získáte pro Cold Cave mnoho nových fanoušků!

 

WE: Taky děkujeme! Je to sen podporovat Depeche!

 

Živě s Depeche Mode: Cold Cave v Amsterdamu (16./18.5.), Antverpách (20.5.), Stockholmu (23.5.), Lipsku (26.5.) a Bratislavě (28.5.).

 

Cold Cave na Bandcampu: https://coldcave.bandcamp.com/

 

zdroj https://www.depechemode.de/es-ist-ein-traum-depeche-zu-supporten-83444/

 

11. květen 2023 o 12:01 • Dangerous • Články

Diskuze

Uživatel: Sleepwalker

Sleepwalker      1   3. srpen 2023 o 22:55

Předskakovat DM je splněný sen..

Ano to jsem viděl v červenci 2013 v Edenu, když předskakovali Chvrches, sektor pod pódiem, Chvrches hráli a lidi tam otočení zády žvanili v hloučcích a předkapelu úplně ignorovali.. Styděl jsem se, páč jsem byl jeden z mála kdo fandil.. Přesně v ten moment jsem přestal být depešákem a začal být člověkem co poslouchá Depeche Mode ...


Komentáře mohou přidávat jenom registrovaní a přihlášeni uživatelé.