Depeche Mode Czechia
Fanklub Depeche Mode pro Českou a Slovenskou republiku

Soukromá zóna


Hlavní navigaceDepeche Mode Czechia

Aktuální srazyRadio X: 10 nejproslulejších turné v historii rocku

Ilustrativní: Radio X: 10 nejproslulejších turné v historii rocku

Co se stane na turné, zůstane na turné. Ano, je to obludné klišé, ale obludná klišé bývají nejpravdivější. V historii rocku vedl zvyk vypravit partu muzikantů na několik měsíců na turné ke skutečným explozím skvělé hudby a ještě většímu temperamentu.

1. Queen, News Of The World Tour, 1977

Britské publikum již přesvědčili Brian May, John Deacon a Roger Taylor svým jevištním uměním a zároveň vyzdvihli zpěváka Freddieho Mercuryho jako jednoho z nejlepších frontmanů všech dob. V USA to však byl tvrdší oříšek - ale v roce 1977 se to skupině Queen podařilo. Koncerty byly téměř stejně dobře přijímané, jako byly zhýralé večírky po vystoupení.

2. David Bowie, The Glass Spider Tour, 1987

David Bowie byl unavený ještě před začátkem tohoto směšného, přeplácaného turné na podporu jednoho ze svých nejhorších alb, opravdu příšerného Never Let Me Down. S přibývajícími špatnými recenzemi přidal Bowie do setlistu několik starých klasických písní ve snaze zvrátit situaci, ale už bylo pozdě: Glass Spider se zapsal jako jeden z mála přešlapů v jeho pozoruhodné kariéře.

3. The Rolling Stones, North American Tour 1969

V roce 1966, kdy Stones naposledy koncertovali v USA, byli ještě relativně nenápadnou kapelou. V roce 1969 se z nich staly megastar, které byly označovány za "nejlepší rokenrolovou kapelu na světě". Toto turné to potvrdilo: vystoupení byla elektrizující a davy byly pro Micka a jeho chlapce nadšené. Doprovod jim dělaly legendy jako Tina Turner, Janis Joplin a BB King a koncerty běžně pokračovaly i po půlnoci. Skutečný rock and rollový exces. Výlet skončil nešťastně, když 6. prosince na Altamont Speedway proběhl katastrofální koncert, při němž byl během setu Stones zavražděn jeden z návštěvníků koncertu.

4. U2, Popmart, 1997-1998

Turné Popmart, které bylo natolik nechvalně proslulé, že se o něm mluvilo i v seriálu Simpsonovi, bylo posledním albem U2 předtím, než se kapela vrátila ke svému sebevědomému "největší kapele na světě". Obsahovalo kostýmy Village People, obří třpytivé citrony a samozřejmě vydělalo kýble peněz. Obří citron se však během turné několikrát porouchal a kapela zůstala uvězněná uvnitř. Není divu, že se v budoucnu rozhodli pro jednodušší turné.

5. Oasis, Festival Tour, 2009

Pokud Oasis někdy měli turné, které proběhlo bez problémů, nemůžeme ho najít. Od odchodů členů kapely a jejich opětovných návratů až po obrovské rvačky v Německu - kapela se na cestách prostě nedokázala udržet při zemi. Teprve koncem roku 2009 to ale pořádně bouchlo, protože Noelovi a Liamovi došla vzájemná trpělivost a starší z bratrů z kapely odešel. "S Liamem jsem prostě nemohl pracovat ani o den déle," uvedl Noel ve svém prohlášení. Setkání se smutnými fanoušky Oasis se stalo běžnou záležitostí.

6. Arctic Monkeys, AM Tour, 2013-2014

Je velmi pravděpodobné, že historie zaznamená tento moment jako okamžik, kdy Arctic Monkeys skutečně zpečetili své místo nových rockových ikon. Kapela zahrála písně, které se táhly celou její kariérou, včetně oblíbených písní fanoušků a hymen jako Fake Tales From San Francisco, a každý večer prošla svým setem. Nastala chvíle Alexe Turnera, který se jí večer co večer chopil oběma rukama.

7. The Cure, Prayer Tour, 1989

Po pěti letech zábavy, rtěnek a bláznivých videoklipů se Robert Smith rozhodl, že je načase, aby The Cure opět zvážněli, a vydal se na celosvětové turné na podporu introspektivního alba Disintegration s úmyslem skončit. To znamenalo více než dvouhodinové epické sety, intenzivní emoce (na konci některých koncertů se Smith rozplakal), náhodně vytahované směšně obskurní skladby, obrovskou světelnou show a několik oddaných příznivců, kteří nemohli uvěřit, že to všechno končí. Samozřejmě, Bob byl v tom i o třicet let později, ale fanoušci o třech večerech skupiny ve Wembley Areně stále mluví s tichou úctou.

8. Led Zeppelin, United Kingdom Tour, 1972-1973

100 000 vstupenek na toto turné v ceně jedné libry bylo vyprodáno za čtyři hodiny. Samozřejmě, že ano - toto turné bylo označeno za "konec jedné éry" Zeppelinů, poslední šanci pro britské fanoušky vidět kapelu v menších sálech předtím, než se stala skutečnou megastar. Dokonalým příkladem toho je důvod, proč musel být koncert v Prestonu zrušen: Robertu Plantovi se cestou porouchalo auto.

9. The Beatles, North American Tour, 1965

Představte si, že jste členem největší kapely na světě a nemůžete se ani slyšet hrát - není divu, že Fab Four po tomto turné přestalo bavit hrát naživo. Zejména jejich koncert na stadionu Shea byl k smíchu, kapela na pódiu neslyšela, jak zní, protože křik byl tak hlasitý. Fanoušci plakali, křičeli a omdlévali a turné vydělalo majlant, ale pro Beatles to byl skutečný zlom.

10. Depeche Mode, Summer Tour, 1994

Od synthpopových časů alba Just Can't Get Enough jsou Mode na míle vzdáleni a s albem Songs Of Faith And Devotion se vydali do celého světa. Na poslední etapě se vydali do Severní Ameriky, kde jim jako support dělali společnost Primal Scream. Bohužel se to vymstilo zpěvákovi Depeche Daveu Gahanovi, kterému tvrdý večírek Bobbyho Gillespieho a spol. připadal neslučitelný s jeho vlastními spirálovitými problémy s drogami. Klávesista DM Andrew Fletcher na koncertech chyběl kvůli "psychické labilitě" a Alan Wilde krátce poté z turné odešel. Wow.

 

18. prosinec 2023 o 15:20 • Dangerous • Články

Diskuze

Diskuze neobsahuje žádny příspěvek.

Komentáře mohou přidávat jenom registrovaní a přihlášeni uživatelé.