Depeche Mode Cz
Fanklub Depeche Mode pro Českou a Slovenskou republiku

Soukromá zóna


Hlavní navigace
idnes.cz - Fanoušci dostali „zahřívačku“ v Lucemburku

Legendární Depeche Mode jsou opět na turné. Série koncertů, která 25. června zavítá i do Prahy, začala oficiálně v neděli v Tel Avivu. Depeche Mode nabídli fanouškům zahřívací koncert k aktuálnímu turné v Lucemburku, jen o několik dní dříve dokonce kvůli vystoupení zavřeli hollywoodský bulvár.

 

Depeche Mode nejsou jen slavná kapela, ale i kult. Stačí si vzpomenout na začátek osmdesátých let, kdy u nás fanoušci vytvořili celou subkulturu, stejně jako například metalisté nebo pankáči.

Cesta připomínala odjezd na tábor, kde se lidé znají z loňského ročníku. Jen v autobuse nejely děti, ale dospělí, kteří denně chodí do práce – zubař, právník, hudebník, vymahačka dluhů či topenář.

Hlavním tématem byli Depeche Mode. “Tenhle koncert je první a ojedinělý. Žádný další už takový nebude,” vysvětluje Moucha a Pavel se přidává: “Jsme zvědaví, co bude nového, jaké písničky zahrají a jak to celé bude vypadat.” Robbie, mimochodem člen domácí elektronické skupiny Lakeside X, to uzavírá: “Po koncertě všude najdeš jeho setlist a pro fanoušky už to nebude žádný překvápko.”

Okolo jedenácté dopoledne bylo před halou jen pár desítek lidí, takže jsme se vydali do města. V Lucemburku jsme nenašli jediný plakát ani lidi v černém. Nic nenasvědčovalo tomu, že pár kilometrů od centra se koná událost roku.

V šest hodin večer už zase stojíme před halou, kde je pořád poměrně málo lidí. “V Praze by touhle dobou čekalo už několik tisíc fanoušků,” shodují se všichni a vzpomínají, pokolikáté “Depešáky” vlastně uvidí.
“Lucembursko je moje třicátá čtvrtá zastávka, když nepočítám sólové koncerty Dava Gahana a Martina Gora,” vypočítává Robbie.

Současný zvuk a nahrávání za použití starých nástrojů – tak se dá shrnout dvanáctá studiová deska britské elektronické kapely, u níž není ostuda použít slovo legenda.

“Já jsem byl na pětadvaceti koncertech,” přidává se Moucha, který je fanouškem dvacet let. Následují vzpomínky na různé výpravy a jak jednou před halou čekali přes osm hodin. Teď čekáme jen hodinu.

Během předkapely, elektronického dua Motor, se hala postupně naplňuje. V momentě, kdy ke zvukaři přichází fotograf Anton Corbijn (má na svědomí i projekce k tomuto turné) a vydavatel Daniel Miller, který Depeche Mode objevil, je jasné, že koncert každou chvílí začne. V tu dobu je v lucemburské Rock-hale okolo sedmi tisíc fanoušků.

Po deváté hodině během intra Esque přichází na pódium Depeche Mode, doplnění o bubeníka a klávesistu. Z nové desky přehráli asi polovinu skladeb a během večera došlo na největší hitovky jako Personal Jesus nebo Enjoy The Silence i na starší skladby, které se do koncertního playlistu vrátily po mnoha letech.

Depeche Mode odehráli plnohodnotný koncert – hráli dvě hodiny a dvakrát přidávali. Ač nejsou žádní mladíci, na jejich show to není znát. Střídala se jedna projekce za druhou, největší pozdvižení způsobila lehce erotická se dvěma dívkami k písni Strangelove.

Během koncertu posílali všichni SMS zprávy, takže hned po jeho konci byl na webu kompletní seznam písní a videa z mobilů.

“Tohle turné bude patřit k těm nejlepším, co DM ve své kariéře měli,” říká cestou domů Robbie. A všichni s ním souhlasí.

pro MF DNES Blanka Huňátová idnes

 

http://kultura.idnes.cz/zacalo-turne-depeche-mode-fanousci-dostali-zahrivacku-v-lucemburku-1p1-/hudba.asp?c=A090510_184604_hanahana_jaz


11. květen 2009 o 8:53 • Dangerous • Aktuality

Diskuze

Diskuze neobsahuje žádny příspěvek.

Komentáře mohou přidávat jenom registrovaní a přihlášeni uživatelé.