Depeche Mode Cz
Fanklub Depeche Mode pro Českou a Slovenskou republiku

Soukromá zóna


Hlavní navigace
Česko-slovenský výzkum DM - hodnocení - I.

Ilustrativní: Česko-slovenský výzkum DM - hodnocení - I.

Úvodní článek minisérie přehledu nedávno zorganizovaného průzkumu fanoušků Depeche Mode v České a Slovenské republice, který se setkal s opravdovým zájmem.

Takže náš "typický depešák" se z Depeche Mode seznámil někdy na konci 80. let; s velkou pravděpodobností to bylo po té, co si nechal od tehdejšího hudebního redaktora ČST Miloše Skalky popřát "ostrý obraz a dobrý zvuk" při sledování pořadu Peter's Pop Show na konci roku 1987 – anebo patřil k těm šťastnějším, co měli doma příjem ZDF a sledoval to přímo na německé TV. A skladby "Strangelove" a "Never Let Me Down Again" se tak staly jeho prvními, které od nich slyšel. U něj doma se nejčastěji točilo elpíčko "Violator" a následně i "Songs of Faith and Devotion". Kromě Depeche Mode poslouchal nejvíc – jak jinak – Oceán a The Cure. A i s rostoucím věkem si stále nenechá ujít jediný koncert Depeche Mode konaný v blízkém okolí, hlavně pro jeho atmosféru. Je rád, že i v jejich věku spolu chtějí dál tvořit a tak občasné hádky či spory uvnitř kapely přejde mávnutím ruky. Z vedlejších projektů členů skupiny má nejraději sólovky Davida Gahana. Je mu 43 let a je to muž.

Tak tolik tedy ta úplně nejjednodušší interpretace výsledku ankety, která na konci léta proběhla na webech depechemode.sk a depechemode.cz. Dá se říct, že pro ony core-fans to žádné překvapení asi není. Koneckonců: je to takřka přesně i moje charakteristika… Ale hlavní důvod, proč jsem se před pár měsíci rozhodl ten průzkum udělat, byl trošku jiný. Ač jsem nikdy nepatřil mezi pravidelné přispěvatele na diskuzní fóra, nechal jsem se tehdy trošku unést a k pár příspěvkům jsem něco napsal. A sledoval jsem, jak a kam se diskuse ubírá.

To, k čemu jsem došel, jsem se pokusil v krátkosti napsat už v nějakém mém diskusním příspěvku, ale byly to tehdy jen domněnky, abych to mohl tvrdit, potřeboval jsem k tomu nějaká čísla. Jestli mi v tom tenhle průzkum pomohl nejsem schopen úplně říct, ale některá čísla či grafy jsou zajímavá a tak se s vámi o ně samozřejmě rád podělím. V dalším části článku (předpokládám, že někdy příští týden) přidám detailnější výsledky a například i věkové histogramy k různým otázkám.

Těchto pár dnešních čísel a grafů prosím neberte jako "oficiální výsledky ankety", je to koncipováno spíš jako "úvod do tématu". To (pro mě) podstatnější se pokusím přinést v příštím článku.

A na závěr se musím ještě krátce vyjádřit k účasti: ta byla (alespoň pro mě) nebývale vysoká – celkem 1033 odpovědí. Ze začátku to byla vysloveně smršť, stovky odpovědí denně, pak se to uklidnilo (jak je vidět na posledním grafu). A přihlédneme-li k faktu, že na depechemode.sk je 7978 registrovaných uživatelů (od roku 2001), je to skutečně poměrně reprezentativní vzorek. A ještě si dovolím upozornit na předposlední "koláčový" graf – účast na diskusních fórech. Ta modrá část označující pravidelně diskutující je 4,4%, čili zhruba 43 lidí z hlasujících. A to už můžete brát jako úvod do příští části.

Ještě jednou všem velký dík za spolupráci.

autor: sam

 

 

18. září 2017 o 19:43 • dmf • Články

Diskuze

Uživatel: Acheron

Acheron      1   18. září 2017 o 20:33

A co kombinace věku, oblíbeného alba a začátku poslechu DM! ?? smile


Uživatel: davuangel

davuangel      2   19. září 2017 o 8:58

Jo to by bylo zajimave alespon se ukaze odkud se berou ty ruzickari D:)


Uživatel: Acheron

Acheron      3   22. září 2017 o 16:55

a ještě je to koukám hozený do chlapů, pro ženy jsou asi DM vnitřní záležitost, u níž nemají potřebu vyplňovat dotazníky :D


Uživatel: OU751DER

OU751DER      4   28. září 2017 o 21:50


Komentáře mohou přidávat jenom registrovaní a přihlášeni uživatelé.