Depeche Mode Czechia
Fanklub Depeche Mode pro Českou a Slovenskou republiku

Soukromá zóna


Hlavní navigaceDepeche Mode Czechia

UCR zařadil Ghosts Again na 4. místo nejlepších rockových skladeb 2023

UCR zařadil Ghosts Again na 4. místo nejlepších rockových skladeb 2023

Magazín Ultimate Classic Rock vybral 30 nejlepších rockových písní roku 2023. Top 30 níže.

30. Yes, "Cut From the Stars"
album: Mirror to the Sky
Pokud jste jako první singl Yes z alba Mirror to the Sky z roku 2023 čekali nějakou krátkou a sladkou nskladbičku, byli jste s "Cut From the Stars", svižnou skladbou, která trvá přes pět minut, vyvedeni z omylu. Je to přesně ten typ energického, nebeského zvuku, který progresivní rockeři pilují už od roku 1968.
29. Ann Wilson a Tripsitter, "This Is Now"
album: Another Door
Zatímco mnoho fanoušků posledních několik let přemýšlelo, zda se Heart někdy znovu spojí, Ann Wilson neztrácela čas budováním vlastního sólového katalogu. Její poslední LP vyšlo letos a obsahuje silnou, grungeovou skladbu "This Is Now". Dokonce už ji hraje i naživo.
28. U2, "Atomic City"
album: Single
.Pro U2 to byl velký rok. V březnu vydali své patnácté album Songs of Surrender a koncem září otevřeli klub Sphere v Las Vegas, kde mají naplánovanou rezidenci až do roku 2024. Vydali také zbrusu novou píseň "Atomic City", skladbu, která nějakým způsobem připomíná Beach Boys, Blondie a The Clash v jednom.
27. Blur, "The Narcissist"
album: The Ballad of Darren
Od vydání nové hudby skupiny Blur uplynulo osm let, ale v roce 2023 se objevila deska The Ballad of Darren.Její hlavní singl "The Narcissist" je jakýmsi potvrzením toho, jak si kapela stojí dnes. Od doby, kdy Blur v 90. letech poprvé vstoupili na scénu, se toho hodně změnilo, a to i oni sami jako lidé: "Podívali se do zrcadla / Tolik lidí tam stálo."
26. Blink-182, "One More Time..."
album: " One More Time...
Byly doby, kdy nebylo úplně jasné, jestli se Blink-182 ještě někdy vrátí jako kapela, kterou fanoušci znali. V roce 2015 skupinu opustil Tom DeLonge a v roce 2021 Mark Hoppus prozradil, že bojuje s rakovinou, kterou se mu podařilo překonat. V roce 2023 se však DeLonge vrátil na další album a Hoppus zůstal bez rakoviny. Titulní skladba alba One More Time... si všímala komplikované historie kapely a zdůrazňovala, že život, když se nad ním zamyslíte, je pozoruhodně krátký: "Musím říct: 'Miluju tě', dokud jsme tady." (I gotta say, 'I love you' while we're here).
25. L.A. Guns, "You Betray"
album: Black Diamonds
Kytarista Tracii Guns zvolil nový přístup k písni "You Betray", prvnímu singlu z alba L.A. Guns Black Diamonds. Nejprve mu Adam Hamilton poslal part bicích a od něj se k němu propracoval, "což je pro mě poprvé", jak uvedl na sociálních sítích. "Má zřejmý rytmus 'Immigrant Song', což je monstrózní věc," dodal. "Doufám, že se vám to líbí jako nám."
24. Roger Waters, "Money"
album:  The Dark Side of the Moon Redux
Roger Waters není prvním rockovým umělcem, který se vrací k písním ze své minulosti, a určitě nebude ani posledním, ale rok 2023 byl pro historii Pink Floyd velký. Uplynulo totiž 50 let od vydání alba The Dark Side of the Moon, které změnilo pohled světa na to, jak může znít koncepční album.Při opětovném nahrávání písní má nyní osmdesátiletý Waters jiný smysl pro moudrost. Jistě, přidal několik nových slov, ale princip písně "Money" zůstává i po pěti desetiletích pravdivý, "kořen všeho zla dnes".
23. Joe Perry (feat. Chris Robinson), "Fortunate One"
album: Sweetzerland Manifesto MKII
Před pěti lety vydal Joe Perry album Sweetzerland Manifesto, na kterém spolupracoval s Robinem Zanderem, Davidem Johansenem a dalšími. Kytarista Aerosmith se letos rozhodl pokračovat v rozjeté party - "Bylo to jako motor vlaku, který se nehodlá zastavit," vysvětlil - s albem Sweetzerland Manifesto MKII, přičemž vše odstartoval skladbou "Fortunate One" s Chrisem Robinsonem z Black Crowes.
22. Ian Hunter, "No Hard Feelings"
album: "Defiance Part 1
Ian Hunter se letos umístil v kategorii Nejvíce spoluprací na jednom albu s deskou Defiance Part 1, na které se podíleli všichni od Johnnyho Deppa po zesnulého Jeffa Becka, od Billyho Gibbonse po Brada Whitforda a spoustu dalších. "No Hard Feelings" je jednou z nejsilnějších nabídek alba, rozverná skladba, která ukazuje, co bylo pravděpodobně jednou z posledních Beckových nahrávek v jeho životě.
21. Gorillaz (feat. Stevie Nicks), "Oil"
album: Cracker Island
Dalo by se důvodně předpokládat, že Stevie Nicks a Gorillaz, virtuální kapela, kterou v roce 1998 vytvořili Damon Albarn a Jamie Hewlett, nebudou mít tolik společného. A možná ani nemají, ale to jim nebránilo v tom, aby letos spolupracovali na písni "Oil". ("Chci být gorila," řekla Nicksová.) Objevila se na jejich novém albu Cracker Island, na kterém hostovali také Bad Bunny, Tame Impala a Beck.
20. Dolly Parton, "World on Fire"
album  Rockstar
Když se Dolly Parton do něčeho pustí, jen málokdo ji dokáže zastavit. Po svém uvedení do Rock'n'rollové síně slávy Partonová splnila slib, že vydá rockové album, a přestože se to na něm hemžilo slavnými coververzemi, nechyběl na něm ani nový robustní originál "World on Fire".
19. John Cale, "Story of Blood"
album: Mercy
John Cale, bývalý člen Velvet Underground, vydal původní hudbu naposledy před více než deseti lety, takže jeho nejnovější nahrávka Mercy byla vítaným příchodem. Na albu je řada pozoruhodných hostů, ale vystoupení Weyes Blood v písni "Story of Blood" patří k těm nejpodmanivějším - v některých momentech, jak Cale popsal, je její hlas "jako mrtvá Nico".
18. Wilco, "Evicted"
album Cousin
Wilco ve skladbě "Evicted" naráží na obzvlášť obtížnou lidskou realitu: tu, ve které vaše vlastní činy přinášejí nešťastné nebo nezamýšlené důsledky. "Rány, které si člověk sám způsobí, stále bolí a podle mých zkušeností je téměř nemožné se z nich plně zotavit," vysvětlil Jeff Tweedy v tiskové zprávě. Může pomoci, jak se zdá, že Tweedy v písni činí, přiznat si své chyby.
17. Queens of the Stone Age, "Carnavoyeur"
album In Times New Roman..
Jak bylo popsáno v tiskové zprávě, album In Times New Roman... od Queens of the Stone Age je "syrové, místy brutální a nedoporučuje se pro slabé povahy". To bezezbytku platí pro skladbu "Carnavoyeur", její druhý singl, v němž se snoubí poměrně drsný kytarový part s hladkým, bowieovským vokálem Joshe Hommea.
16. Alice Cooper, "I'm Alice"
album ROad
"Ohledně tohoto alba je to takhle: Alice Cooper řekl UCR na začátku tohoto roku: "Žádné předělávky. To znamená, že vše, co na "I'm Alice" slyšíte, bylo nahráno živě ve studiu, což v dnešní době není zrovna běžná nahrávací technika. A pro případ, že by došlo k nějakému zmatku, Cooper se znovu představil: "Já jsem Alice, mistr šílenství, otec strachu."
15. Jason Isbell and the 400 Unit, "King of Oklahoma" (Král Oklahomy)
Od: "Všichni jsme se snažili, aby se nám podařilo dostat se do Evropy. Weathervanes
Velká část písňové tvorby Jasona Isbella se točí kolem myšlenek ztracených vztahů, ať už s druhými lidmi, nebo se sebou samým. "King of Oklahoma" z alba Weathervanes zahrnuje i tato témata, píseň o muži, jehož práce, domov a osobní život jako by se rozpadaly jeden na druhý.
14. Green Day, "The American Dream Is Killing Me"
Green Day není psaní o společensko-politických tématech zrovna cizí a rozhodně není důvod, aby s tím nyní přestali.      "From sea to shining sea," zpívá Billie Joe Armstrong v písni "The American Dream Is Killing Me". "Whitewashed upon the beach / My country under siege." (Bílá barva na pláži / Má země v obležení.) Punk rock nezemřel, ale americký sen? Ten je podle Green Day pryč.
13. Dirty Honey, "Won't Take Me Alive"
Can't Find the Brakes
"Ať uděláme cokoli, ať už v jakémkoli stylu, bude to Dirty Honey a bude to nářez," řekl nedávno baskytarista Justin Smolian UCR. Ale to, co Dirty Honey umí asi nejlépe, je špinavý rock'n'roll, což je přesně to, co máte s "Won't Take Me Alive".
12. Paul Simon, "The Lord"
album  Seven Psalms
Paul Simon už není koncertní hudebník, ale to neznamená, že by nepsal a nenahrával. Jeho album Seven Psalms z roku 2023 je určeno k poslechu jako jedno souvislé hudební dílo, ale pokud máte čas jen na jedno, ať je to "The Lord", rozmáchlý začátek skutečně složitého díla.
11. Metallica, "72 Seasons"
album "72 Seasons"
Jedenácté album Metallicy "72 Seasons" by se dalo nejlépe popsat jako absolutní síla. Počínaje první písní, titulní skladbou, je jasné, že kapela to s tímto LP myslela vážně - dokonce si vysloužila nominaci na Grammy za nejlepší metalový výkon.
10. Mamut WVH, "Další oslava na konci světa"
album: Mammoth II
Jediná věc, která je náročnější než natočit první album, je natočit jeho následovníka, ale Wolfgang Van Halen z Mammoth WVH se nenechal odradit. Na "Another Celebration at the End of the World" hraje Van Halen na všechny nástroje sám, a i když je celkový zvuk podobný debutovému LP Mammoth WVH, je zde cítit nová jistota.
Mammoth WVH - Another Celebration at the End of the World (Official Music Video)
Předplaťte si Ultimate Classic Rock na
9. Guns N' Roses, "Perhaps"
singl
Fanouškům Guns N' Roses, kteří si počkají, se dějí dobré věci. "Perhaps" pochází z více než desetileté éry Chinese Democracy - demo před lety uniklo na internet. V roce 2023 se však píseň konečně dočkala oficiálního vydání a už se dostala i do živých vystoupení kapely.
8. Iggy Pop, "Frenzy"
albun Every Loser
Iggy Pop ve svých 76 letech ještě neskončil s koncertováním bez trička a rozhodně neskončil ani s tvorbou nové bouřlivé hudby.      "Frenzy" je Popova učebnice, neurvalá a asertivní, na které se podíleli baskytarista Guns N' Roses Duff McKagan a bubeník Chad Smith z Red Hot Chili Peppers.
7. Judas Priest, "Panic Attack"
Invincible Shield (2024)
Na začátku letošního roku na kalifornském festivalu Power Trip poskytli Judas Priest svým fanouškům vynikající zprávu: nové, v pořadí již devatenácté album vyjde v březnu 2024. Než Invincible Shield spatří světlo světa, je ještě daleko, ale mezitím Judas Priest nabídli několik zajímavých singlů, které mají čekání zpříjemnit, včetně skladby "Panic Attack".
6. Foo Fighters, "Rescued"
album But Here We Are
Po smrti bubeníka Taylora Hawkinse v roce 2022 dali Foo Fighters jasně najevo, že kapela sice bude pokračovat, ale čeká ji zcela nová, upřímně řečeno skličující éra. "Bez Taylora bychom se nikdy nestali takovou kapelou, jakou jsme byli - a bez Taylora víme, že do budoucna budeme jinou kapelou," uvedli v prohlášení. Bolest, kterou kapela pociťovala, se promítla i do některých nových skladeb, zejména do písně "Rescued", která je jejich reakcí na ztrátu jednoho z nich.
5. Duran Duran, "Black Moonlight"
album  Danse Macabre
Duran Duran: Danse MacabreO svátečních albech jste už slyšeli, ale kolik znáte kapel, které natočily celovečerní halloweenské LP? Můžete mezi ně počítat Duran Duran. Jejich album Danse Macabre z roku 2023 obsahuje 13 strašidelných skladeb, včetně "Black Moonlight" s Nilem Rodgersem.
4. Depeche Mode, "Ghosts Again"
album "Memento Mori
Stejně jako Foo Fighters se i Depeche Mode letos potýkali s realitou, že budou tvořit hudbu s jedním členem kapely méně, Andym Fletcherem. A navzdory poněkud pochmurnému tónu alba Memento Mori - a singlu s názvem "Ghosts Again" - nová hudba, pokud vůbec něco, pomohla zbývajícím členům Depeche Mode překonat smutek. Dave Gahan řekl, že Fletcherův odchod dodal projektu "další úroveň významu".
3. The Beatles, "Now and Then"
single
Kdo by si pomyslel, že v roce 2023, tedy něco málo přes 50 let od chvíle, kdy se Beatles nadobro rozešli, od nich budeme mít zbrusu novou hudbu? Paul McCartney zřejmě ano. Po několika desetiletích odstupu od ní spolu s Ringo Starrem konečně dokončili skladbu "Now and Then", která pochází ze staré demokazety Johna Lennona, nahrané před jeho odchodem. Je to, jak řekl Starr, "nejblíže tomu, abychom ho kdy měli zpátky v místnosti".
2. Peter Gabriel, "Panopticom"
Z: i/o
Většina hudebníků při vydávání nové hudby volí tradiční cestu: před vydáním celého alba vydá několik singlů. Ne však Peter Gabriel, který se rozhodl každý úplněk vydat jednu skladbu ze svého nejnovějšího alba i/o.Jeho první nabídka, "Panopticom", byla asi nejsilnější, velkolepá a ambiciózní, podobně jako celá Gabrielova kariéra.
Peter Gabriel - Panopticom (Dark-Side Mix) (Vnderworld Official Video)
Přihlaste se k odběru Ultimate Classic Rock na
1. The Rolling Stones, "Angry"
album Hackney Diamonds
Začíná se zdát, že Rolling Stones v jejich pokračování zastaví jen zničení planety, na které žijeme. Letos kapela vydala své 24. album Hackney Diamonds - první od smrti bubeníka Charlieho Wattse - a vše odstartovala klasicky znějící stonesovskou skladbou "Angry".

30. Yes, "Cut From the Stars"

album: Mirror to the Sky

 

Pokud jste jako první singl Yes z alba Mirror to the Sky z roku 2023 čekali nějakou krátkou a sladkou nskladbičku, byli jste s "Cut From the Stars", svižnou skladbou, která trvá přes pět minut, vyvedeni z omylu. Je to přesně ten typ energického, nebeského zvuku, který progresivní rockeři pilují už od roku 1968.

 

 

29. Ann Wilson a Tripsitter, "This Is Now"

album: Another Door

 

 

Zatímco mnoho fanoušků posledních několik let přemýšlelo, zda se Heart někdy znovu spojí, Ann Wilson neztrácela čas budováním vlastního sólového katalogu. Její poslední LP vyšlo letos a obsahuje silnou, grungeovou skladbu "This Is Now". Dokonce už ji hraje i naživo.

 

28. U2, "Atomic City"

album: Single

 

.Pro U2 to byl velký rok. V březnu vydali své patnácté album Songs of Surrender a koncem září otevřeli klub Sphere v Las Vegas, kde mají naplánovanou rezidenci až do roku 2024. Vydali také zbrusu novou píseň "Atomic City", skladbu, která nějakým způsobem připomíná Beach Boys, Blondie a The Clash v jednom.

 

 

27. Blur, "The Narcissist"

album: The Ballad of Darren

 

 

Od vydání nové hudby skupiny Blur uplynulo osm let, ale v roce 2023 se objevila deska The Ballad of Darren.Její hlavní singl "The Narcissist" je jakýmsi potvrzením toho, jak si kapela stojí dnes. Od doby, kdy Blur v 90. letech poprvé vstoupili na scénu, se toho hodně změnilo, a to i oni sami jako lidé: "Podívali se do zrcadla / Tolik lidí tam stálo."

 

 

 

26. Blink-182, "One More Time..."

album: " One More Time...

 

Byly doby, kdy nebylo úplně jasné, jestli se Blink-182 ještě někdy vrátí jako kapela, kterou fanoušci znali. V roce 2015 skupinu opustil Tom DeLonge a v roce 2021 Mark Hoppus prozradil, že bojuje s rakovinou, kterou se mu podařilo překonat. V roce 2023 se však DeLonge vrátil na další album a Hoppus zůstal bez rakoviny. Titulní skladba alba One More Time... si všímala komplikované historie kapely a zdůrazňovala, že život, když se nad ním zamyslíte, je pozoruhodně krátký: "Musím říct: 'Miluju tě', dokud jsme tady." (I gotta say, 'I love you' while we're here).

 

 

 

25. L.A. Guns, "You Betray"

album: Black Diamonds

 

 

Kytarista Tracii Guns zvolil nový přístup k písni "You Betray", prvnímu singlu z alba L.A. Guns Black Diamonds. Nejprve mu Adam Hamilton poslal part bicích a od něj se k němu propracoval, "což je pro mě poprvé", jak uvedl na sociálních sítích. "Má zřejmý rytmus 'Immigrant Song', což je monstrózní věc," dodal. "Doufám, že se vám to líbí jako nám."

 

 

 

24. Roger Waters, "Money"

album:  The Dark Side of the Moon Redux

 

 

Roger Waters není prvním rockovým umělcem, který se vrací k písním ze své minulosti, a určitě nebude ani posledním, ale rok 2023 byl pro historii Pink Floyd velký. Uplynulo totiž 50 let od vydání alba The Dark Side of the Moon, které změnilo pohled světa na to, jak může znít koncepční album.Při opětovném nahrávání písní má nyní osmdesátiletý Waters jiný smysl pro moudrost. Jistě, přidal několik nových slov, ale princip písně "Money" zůstává i po pěti desetiletích pravdivý, "kořen všeho zla dnes".

 

 

23. Joe Perry (feat. Chris Robinson), "Fortunate One"

album: Sweetzerland Manifesto MKII

 

 

 

Před pěti lety vydal Joe Perry album Sweetzerland Manifesto, na kterém spolupracoval s Robinem Zanderem, Davidem Johansenem a dalšími. Kytarista Aerosmith se letos rozhodl pokračovat v rozjeté party - "Bylo to jako motor vlaku, který se nehodlá zastavit," vysvětlil - s albem Sweetzerland Manifesto MKII, přičemž vše odstartoval skladbou "Fortunate One" s Chrisem Robinsonem z Black Crowes.

 

 

 

 

22. Ian Hunter, "No Hard Feelings"

album: "Defiance Part 1

 

 

Ian Hunter se letos umístil v kategorii Nejvíce spoluprací na jednom albu s deskou Defiance Part 1, na které se podíleli všichni od Johnnyho Deppa po zesnulého Jeffa Becka, od Billyho Gibbonse po Brada Whitforda a spoustu dalších. "No Hard Feelings" je jednou z nejsilnějších nabídek alba, rozverná skladba, která ukazuje, co bylo pravděpodobně jednou z posledních Beckových nahrávek v jeho životě.

 

 

 

21. Gorillaz (feat. Stevie Nicks), "Oil"

album: Cracker Island

 

 

Dalo by se důvodně předpokládat, že Stevie Nicks a Gorillaz, virtuální kapela, kterou v roce 1998 vytvořili Damon Albarn a Jamie Hewlett, nebudou mít tolik společného. A možná ani nemají, ale to jim nebránilo v tom, aby letos spolupracovali na písni "Oil". ("Chci být gorila," řekla Nicksová.) Objevila se na jejich novém albu Cracker Island, na kterém hostovali také Bad Bunny, Tame Impala a Beck.

 

 

 

20. Dolly Parton, "World on Fire"

album  Rockstar

 

Když se Dolly Parton do něčeho pustí, jen málokdo ji dokáže zastavit. Po svém uvedení do Rock'n'rollové síně slávy Partonová splnila slib, že vydá rockové album, a přestože se to na něm hemžilo slavnými coververzemi, nechyběl na něm ani nový robustní originál "World on Fire".

 

 

19. John Cale, "Story of Blood"

album: Mercy

 

 

 

John Cale, bývalý člen Velvet Underground, vydal původní hudbu naposledy před více než deseti lety, takže jeho nejnovější nahrávka Mercy byla vítaným příchodem. Na albu je řada pozoruhodných hostů, ale vystoupení Weyes Blood v písni "Story of Blood" patří k těm nejpodmanivějším - v některých momentech, jak Cale popsal, je její hlas "jako mrtvá Nico".

 

 

 

 

 

18. Wilco, "Evicted"

album Cousin

 

 

Wilco ve skladbě "Evicted" naráží na obzvlášť obtížnou lidskou realitu: tu, ve které vaše vlastní činy přinášejí nešťastné nebo nezamýšlené důsledky. "Rány, které si člověk sám způsobí, stále bolí a podle mých zkušeností je téměř nemožné se z nich plně zotavit," vysvětlil Jeff Tweedy v tiskové zprávě. Může pomoci, jak se zdá, že Tweedy v písni činí, přiznat si své chyby.

 

 

 

 

17. Queens of the Stone Age, "Carnavoyeur"

album In Times New Roman..

 

 

 

 

Jak bylo popsáno v tiskové zprávě, album In Times New Roman... od Queens of the Stone Age je "syrové, místy brutální a nedoporučuje se pro slabé povahy". To bezezbytku platí pro skladbu "Carnavoyeur", její druhý singl, v němž se snoubí poměrně drsný kytarový part s hladkým, bowieovským vokálem Joshe Hommea.

 

 

16. Alice Cooper, "I'm Alice"

album ROad

 

 

"Ohledně tohoto alba je to takhle: Alice Cooper řekl UCR na začátku tohoto roku: "Žádné předělávky. To znamená, že vše, co na "I'm Alice" slyšíte, bylo nahráno živě ve studiu, což v dnešní době není zrovna běžná nahrávací technika. A pro případ, že by došlo k nějakému zmatku, Cooper se znovu představil: "Já jsem Alice, mistr šílenství, otec strachu."

 

 

 

 

15. Jason Isbell and the 400 Unit, "King of Oklahoma" (Král Oklahomy)

Od: "Všichni jsme se snažili, aby se nám podařilo dostat se do Evropy. Weathervanes

 

 

 

 

Velká část písňové tvorby Jasona Isbella se točí kolem myšlenek ztracených vztahů, ať už s druhými lidmi, nebo se sebou samým. "King of Oklahoma" z alba Weathervanes zahrnuje i tato témata, píseň o muži, jehož práce, domov a osobní život jako by se rozpadaly jeden na druhý.

 

 

 

 

 

14. Green Day, "The American Dream Is Killing Me"

 

 

 

Green Day není psaní o společensko-politických tématech zrovna cizí a rozhodně není důvod, aby s tím nyní přestali.      "From sea to shining sea," zpívá Billie Joe Armstrong v písni "The American Dream Is Killing Me". "Whitewashed upon the beach / My country under siege." (Bílá barva na pláži / Má země v obležení.) Punk rock nezemřel, ale americký sen? Ten je podle Green Day pryč.

 

 

 

13. Dirty Honey, "Won't Take Me Alive"

Can't Find the Brakes

 

 

 

"Ať uděláme cokoli, ať už v jakémkoli stylu, bude to Dirty Honey a bude to nářez," řekl nedávno baskytarista Justin Smolian UCR. Ale to, co Dirty Honey umí asi nejlépe, je špinavý rock'n'roll, což je přesně to, co máte s "Won't Take Me Alive".

 

 

 

12. Paul Simon, "The Lord"

album  Seven Psalms

 

Paul Simon už není koncertní hudebník, ale to neznamená, že by nepsal a nenahrával. Jeho album Seven Psalms z roku 2023 je určeno k poslechu jako jedno souvislé hudební dílo, ale pokud máte čas jen na jedno, ať je to "The Lord", rozmáchlý začátek skutečně složitého díla.

 

 

11. Metallica, "72 Seasons"

album "72 Seasons"

 

 

Jedenácté album Metallicy "72 Seasons" by se dalo nejlépe popsat jako absolutní síla. Počínaje první písní, titulní skladbou, je jasné, že kapela to s tímto LP myslela vážně - dokonce si vysloužila nominaci na Grammy za nejlepší metalový výkon.

 

10. Mamut WVH, "Další oslava na konci světa"

album: Mammoth II

 

Jediná věc, která je náročnější než natočit první album, je natočit jeho následovníka, ale Wolfgang Van Halen z Mammoth WVH se nenechal odradit. Na "Another Celebration at the End of the World" hraje Van Halen na všechny nástroje sám, a i když je celkový zvuk podobný debutovému LP Mammoth WVH, je zde cítit nová jistota.

 

Mammoth WVH - Another Celebration at the End of the World (Official Music Video)

Předplaťte si Ultimate Classic Rock na

 

 

 

9. Guns N' Roses, "Perhaps"

singl

 

 

Fanouškům Guns N' Roses, kteří si počkají, se dějí dobré věci. "Perhaps" pochází z více než desetileté éry Chinese Democracy - demo před lety uniklo na internet. V roce 2023 se však píseň konečně dočkala oficiálního vydání a už se dostala i do živých vystoupení kapely.

 

 

 

8. Iggy Pop, "Frenzy"

 

albun Every Loser

 

 

Iggy Pop ve svých 76 letech ještě neskončil s koncertováním bez trička a rozhodně neskončil ani s tvorbou nové bouřlivé hudby.      "Frenzy" je Popova učebnice, neurvalá a asertivní, na které se podíleli baskytarista Guns N' Roses Duff McKagan a bubeník Chad Smith z Red Hot Chili Peppers.

 

 

7. Judas Priest, "Panic Attack"

Invincible Shield (2024)

 

 

Na začátku letošního roku na kalifornském festivalu Power Trip poskytli Judas Priest svým fanouškům vynikající zprávu: nové, v pořadí již devatenácté album vyjde v březnu 2024. Než Invincible Shield spatří světlo světa, je ještě daleko, ale mezitím Judas Priest nabídli několik zajímavých singlů, které mají čekání zpříjemnit, včetně skladby "Panic Attack".

 

 

 

 

6. Foo Fighters, "Rescued"

album But Here We Are

 

Po smrti bubeníka Taylora Hawkinse v roce 2022 dali Foo Fighters jasně najevo, že kapela sice bude pokračovat, ale čeká ji zcela nová, upřímně řečeno skličující éra. "Bez Taylora bychom se nikdy nestali takovou kapelou, jakou jsme byli - a bez Taylora víme, že do budoucna budeme jinou kapelou," uvedli v prohlášení. Bolest, kterou kapela pociťovala, se promítla i do některých nových skladeb, zejména do písně "Rescued", která je jejich reakcí na ztrátu jednoho z nich.

 

 

5. Duran Duran, "Black Moonlight"

album  Danse Macabre

 

 

Duran Duran: Danse Macabre O svátečních albech jste už slyšeli, ale kolik znáte kapel, které natočily celovečerní halloweenské LP? Můžete mezi ně počítat Duran Duran. Jejich album Danse Macabre z roku 2023 obsahuje 13 strašidelných skladeb, včetně "Black Moonlight" s Nilem Rodgersem.

 

 

 

 

 

4. Depeche Mode, "Ghosts Again"

album "Memento Mori

 

Stejně jako Foo Fighters se i Depeche Mode letos potýkali s realitou, že budou tvořit hudbu s jedním členem kapely méně, Andym Fletcherem. A navzdory poněkud pochmurnému tónu alba Memento Mori - a singlu s názvem "Ghosts Again" - nová hudba, pokud vůbec něco, pomohla zbývajícím členům Depeche Mode překonat smutek. Dave Gahan řekl, že Fletcherův odchod dodal projektu "další úroveň významu".

 

 

 

 

3. The Beatles, "Now and Then"

single

 

 

Kdo by si pomyslel, že v roce 2023, tedy něco málo přes 50 let od chvíle, kdy se Beatles nadobro rozešli, od nich budeme mít zbrusu novou hudbu? Paul McCartney zřejmě ano. Po několika desetiletích odstupu od ní spolu s Ringo Starrem konečně dokončili skladbu "Now and Then", která pochází ze staré demokazety Johna Lennona, nahrané před jeho odchodem. Je to, jak řekl Starr, "nejblíže tomu, abychom ho kdy měli zpátky v místnosti".

 

2. Peter Gabriel, "Panopticom"

Z: i/o

 

Většina hudebníků při vydávání nové hudby volí tradiční cestu: před vydáním celého alba vydá několik singlů. Ne však Peter Gabriel, který se rozhodl každý úplněk vydat jednu skladbu ze svého nejnovějšího alba i/o.Jeho první nabídka, "Panopticom", byla asi nejsilnější, velkolepá a ambiciózní, podobně jako celá Gabrielova kariéra.

 

Peter Gabriel - Panopticom (Dark-Side Mix) (Vnderworld Official Video)

Přihlaste se k odběru Ultimate Classic Rock na

 

 

1. The Rolling Stones, "Angry"

album Hackney Diamonds

 

 

Začíná se zdát, že Rolling Stones v jejich pokračování zastaví jen zničení planety, na které žijeme. Letos kapela vydala své 24. album Hackney Diamonds - první od smrti bubeníka Charlieho Wattse - a vše odstartovala klasicky znějící stonesovskou skladbou "Angry".


29. listopad 2023 o 19:54 • Dangerous • Aktuality a novinkyDiskuze (0) •

Diskuze

Diskuze neobsahuje žádny příspěvek.

Komentáře mohou přidávat jenom registrovaní a přihlášeni uživatelé.